Dlaczego warto kupować drewniane zabawki?

Dlaczego warto kupować drewniane zabawki?

Place zabaw i urządzenia zabawowe dla dzieci zmieniają się wraz z towarzyszącym nam postępem technologicznym. Kto z nas nie pamięta huśtawek z metalowymi elementami., których uderzenie w głowę w najlepszym razie pozostawiało bliznę do końca życia? Współczesne urządzenia projektowane są przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie użytkujących je dzieci. Odzwierciedlają także panujące we współczesnym świecie trendy. Koniecznie też musimy zwrócić uwagę na ich estetykę - obecnie stojącą na poziomie małych dzieł sztuki.

Bezpieczeństwo i trwałość

Elementy drewniane w urządzeniach zabawowych są bardziej przyjazne dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym. Zawsze ewentualna kontuzja odniesiona podczas zabawy wokół drewna będzie mniej groźna dla dziecka niż w przypadku tworzyw innego typu. Drewno świetnie sprawdzi się w użytkowaniu domowym. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość zagwarantują naszym pociechom zabawę na długie lata. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku użytku na zewnątrz np. w ogrodzie. Zabawki drewniane może nie są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne. Niemniej przy mniejszych elementach, które każdorazowo jesteśmy w stanie schować, problem ten zostaje zniwelowany. Nawet gdybyśmy nie mieli takiej możliwości odpowiednia konserwacja zapewnia długowieczność urządzeń tego typu.

Nasze zabawki są eko - tak jak my

Oczywiście ten podtytuł jest odrobinę przewrotny. Trudno powiedzieć, by wykorzystanie w produkcji drewna było najbardziej odpowiedzialną ekologicznie kwestią. Musimy jednak tę kwestię skontrować z innymi tworzywami, które służą do produkowania urządzeń zabawowych - takich jak metal czy tworzywa sztuczne. Trzeba przyznać, że z nich wszystkich to właśnie drewno stanowi najbardziej proekologiczny budulec. Ponadto obcowanie z drewnem od najmłodszych la buduje u naszych dzieci tożsamość ekologiczną. Z takiego założenia wychodzą także zarówno producenci jak i inwestorzy dużych zewnętrznych placów zabaw. Zespoły urządzeń zabawowych coraz częściej powstają z różnych odmian drewna: akacjowe, sosnowe, z robinii. Często towarzyszą im ścieżki sensoryczne uzupełnione o kamienie odpowiadające warstwom gleby itd. Elementy naturalistyczne w naszym życiu odgrywają coraz większą rolę. Nie inaczej jest w kwestii zabawek dla naszych dzieci.

Urządzenie drewniane - urządzenie designerskie

Nie ma co ukrywać - estetyka w dzisiejszych czasach pełni niezwykle istotną rolę. To już nie czas szaro-burych inwestycji. Producenci urządzeń służących zabawie naszych dzieci również wychodzą z tego założenia. Powstające zabawki są coraz ładniejsze i przy tym milsze naszym oczom. Niebagatelną rolę w tym procesie pełnią właśnie urządzenia wykonane z drewna. Ich nowoczesne projekty są po prostu ładne i przy tym designerskie. Ponadto z łatwością wkomponują się w większą całość - są uniwersalne. Bez względu na to czy ich przeznaczeniem będzie zabawa z naszymi pociechami w domu czy na zewnątrz, np. w ogrodzie. Zewnętrzne zespoły drewnianych  placów zabaw wykonane w parkach wykonane w ramach naturalistycznych projektów - to po prostu współczesne dzieła sztuki.

Powodów do sięgnięcia po drewniane urządzenia zabawowe jest wiele. Mają one wiele przewag nad "konkurentami" wykonanymi z innych tworzyw. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, by były one na wielu płaszczyznach przyjazne naszym dzieciom. Zabawki drewniane z pewnością takie są. 

Wróć do listy