Wspieranie motoryki dziecka w stylu Montessori

Wspieranie motoryki dziecka w stylu Montessori

100 lat temu Maria Montessori założyła szkołę wyjątkową szkołę. Jej metoda wychowania i nauki dzieci była tak rewolucyjna i dawała tak spektakularne rezultaty, że od jej nazwiska wzięła się nazwa tego nurtu. Montessori to podążanie za dzieckiem. To zapewnienie wyboru i możliwości, bez systemu nagród i kar. Metoda odnosi się też do motoryki, zarówno dużej jak i małej. Jak wspierać rozwój tych dwóch ważnych obszarów?

„Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało, i wyraziłam to, i tak powstała metoda zwana metodą Montessori”. Dr Maria Montessori

Zabawki inne niż wszystkie - motoryka mała

Im więcej zabawek ma dziecko, tym gorzej się bawi. Nadmiar kolorowych i hałaśliwych akcesoriów sprawia, że trudno skupić się na nich na dłużej. Po za tym zwykłe zabawki nie dają zbyt wiele miejsca na samodzielne działanie, eksperymentowanie i rozwój. Maluchy znacznie chętniej sięgają po przedmioty codziennego użytku. Często królują garnki i pokrywki. Proste rzeczy dają najwięcej możliwości zabawy.

Aby mądrze wspierać rozwój motoryki małej powinniśmy wybierać zabawki edukacyjne w stylu Montessori. Charakteryzują się prostą budową, naturalnymi materiałami (zazwyczaj jest to drewno) i ograniczoną gamą kolorystyczną. Montessoriańskie zabawki nigdy nie świecą i nie brzęczą. Pozwalają bawić się spokojnie i w skupieniu. Często opierają się na dopasowywaniu kształtów, sortowaniu kolorów, zabawie fakturami i rozmiarami.

Zabawki edukacyjne Montessori rozwijają:

 • sprawność rączek, chwyt, manewrowanie palcami,
 • koordynację oko-ręka,
 • wyobraźnię przestrzenną,
 • umiejętność skupienia się i zabawy w ciszy.
Drabinka ze ślizgiem
Drabinka ze ślizgiem
419zł

Zainspirowani pracą dr Pikler stworzyliśmy dla was naszą składaną drabinkę. Jest mniejsza od pierwowzorów, dołożyliśmy tez od siebie uchwyty na szczycie, a wszystko to była idealna dla Ciebie i twojego dziecka. Emmi Pikler była przekonana, że dziecko, które może poruszać się swobodnie i bez ograniczeń, jest bardziej ostrożne i uczy się bezpiecznego upadku.

 • Polska produkcja
 • Rok gwarancji
 • Bezpieczna płatność online

Dostępne kolory:

Powierzchnia naturalna, niewoskowana
Powierzchnia woskowana, kolor bezbarwny
Powierzchnia woskowana, kolor biały

Kup ten produkt

Wolność i swoboda w ruchu - motoryka duża

Wielu rodziców pamięta pierwszą wizytę z dzieckiem na placu zabaw. Pełni obaw o zdrowie i życie swojej pociechy, biegają za nią i bez przerwy powtarzają: "uważaj, ostrożnie!" To całkowicie wbrew idei zaufania w umiejętności dziecka, ale zwykły osiedlowy plac nie spełnia wymogów Montessori. Jakie więc powinny być zabawki do użytku na zewnątrz?

Przede wszystkim jak najbardziej naturalne i ponownie - bardzo proste. Drewniane proste konstrukcje dają najwięcej możliwości. Lepiej unikać plastiku i krzykliwych kolorów. Przyda się za to dużo miejsca na swobodne bieganie. Świetnie jeżeli można zorganizować plac zabaw na łonie natury, w pobliżu drzew i krzewów. Wybierając np. zabawki ogrodowe w stylu Montessori mamy pewność, że są bezpieczne. Możemy wtedy ze spokojem pozwolić maluchom na swobodne eksplorowanie przestrzeni.

Zabawki ruchowe Montessori zapewniają:

 • zdrowy rozwój sprawności fizycznej i wzmocnienie wszystkich partii mięśni,
 • ćwiczenie koncentracji i równowagi,
 • zachęcają do eksperymentowania,
 • dają wiarę we własne możliwości i budują pewność siebie.

Ostatnie miesiące znacznie ograniczyły możliwości nie tylko korzystania z urządzeń na placach zabaw, ale także zwykłych spacerów. Przekonaj się, że warto mieć w domu akcesoria, które zapewnią dzieciom solidną porcję ruchu każdego dnia. Montessori proponuje świetne rozwiązania. Wśród nich największą popularnością cieszą się bujaki, drabinki i proste zjeżdżalnie. Z tych trzech drewnianych elementów można stworzyć domowy plac zabaw, który będzie wspierał rozwój dużej motoryki, bez konieczności wychodzenia na dwór.

Wróć do listy